GUTW
Zasady funkcjonowania
Zajęcia GUTW prowadzone są w cyklach pokrywających się z semestrami roku akademickiego. Rok oświatowy trwa od października do czerwca. Wiedza przekazywana jest w ciekawej i atrakcyjnej formie, wspierane środkami audiowizualnymi oraz wizytami w instytucjach kultury.
Kadrę szkoleniową Uniwersytetu stanowią nauczyciele, wykładowcy akademiccy, ludzie kultury i sztuki oraz inni specjaliści o uznanych kwalifikacjach. Większość kadry prowadzi zajęcia od początku istnienia GUTW. Wpływ na nabór nowych wykładowców
i wprowadzenie nowych przedmiotów mają Seniorzy, którzy po zakończeniu każdego roku akademickiego wypełniają ankiety ewaluacyjne i sugerują zmiany. Po szczegółowej analizie dostosowujemy plany do naszych możliwości.
Ambicje Seniorów rosną w miarę studiowania i upływu czasu. Jest to pozytywne zjawisko, ale i ciągłe wyzwanie dla Centrum. Na szczęście współpraca z trójmiejskimi uczelniami wyższymi oraz kontakt z kreatywnymi i wykwalifikowanymi osobami pomaga temu sprostać.
Osoby zgłaszające się w celu prowadzenia zajęć, to osoby zaangażowane całym sercem w pracę, kontaktowe i tworzące miłą atmosferę wśród starszych słuchaczy, co nie jest łatwym zadaniem.
Proponowane zajęcia mają formę wykładów i zajęć warsztatowych uporządkowane w blokach tematycznych:
- literackim,
- językowym,
- historycznym,
- socjologicznym,
- prawnym,
- socjologicznym,
- psychologicznym,
- prozdrowotnym,
- muzycznym,
- naukowym.
Każde zajęcia organizowane są raz lub dwa razy w tygodniu. Wykłady prowadzone są w grupach od 20 – 180 osób, natomiast warsztaty 10-15 osobowe.
Największym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z prawa, historia sztuki, symbolika biblijna oraz spotkania z operą. Rekordy bije zainteresowanie kursami komputerowymi i lektoratami językowymi, w szczególności językiem angielskim. W roku akademickim 2007/2008 przygotowano 29 grup językowych o różnym stopniu zaawansowania. Tworzenie grup odbywa się na podstawie frekwencji z lat ubiegłych oraz ilości chętnych zadeklarowanych przy zapisach na kolejny rok oświatowy.
Program kształcenia dostosowany jest do życzeń i zainteresowań chętnych osób oraz zatwierdzony przez Radę Naukową GUTW powołaną Zarządzeniem Nr 2794/07/V/R Prezydenta Miasta Gdyni z dnia 9 lipca 2007 r.
Istotą wykładów oraz warsztatów jest przede wszystkim:
- poznawanie zagadnień z nowych dziedzin nauki,
- poszerzanie dotychczasowego zakresu wiadomości z wybranych przez Seniorów specjalności,
- nieustająca aktywność intelektualna,
- integracja w grupie rówieśniczej,
- wzrost poczucia własnej wartości,
- stała mobilizacja życiowa.
Podsumowanie
Gdyński Uniwersytet Trzeciego Wieku cieszy się coraz większym zainteresowaniem i z roku na rok rozwija się dynamiczniej. Wszelkie nowe inicjatywy i pomysły związane z codzienną działalnością GUTW są zawsze analizowane i przedyskutowane z Panem Wiceprezydentem Michałem Guciem. Bardzo zależy nam na prawidłowym funkcjonowaniu jednostki i jednoczesnym zaspokojeniu potrzeb Seniorów, stąd nasze rożnokierunkowe działania.